Kino KLAP sídli na pôde Filmovej a televíznej fakulty od novembra 2015, pričom v súčasnosti predstavuje jediné študentské kino na Slovensku. Jeho prevádzku a programovú dramaturgiu majú teda na starosti študenti Katedry produkcie a distribúcie a Katedry audiovizuálnych štúdií, ktorí na nej pracujú pod vedením svojich pedagógov. Kino premieta dvakrát týždenne počas semestra – vždy vo štvrtok a v sobotu o 19:00.

Za prvý rok svojej existencie prinieslo Kino KLAP divákom aj viacero projekcií, spojených s osobnou účasťou tvorcov jednotlivých filmov. Zo slovenskej produkcie sa predstavil Dušan Trančík a jeho dnes už málokedy uvádzaná inovatívna krátkometrážna tvorba z prelomu 60. a 70. rokov, Peter Bebjak s filmom Čistič, či Ondrej Šulaj s celovečernou Agávou.
Tímu Kina KLAP sa však podarilo zorganizovať i niekoľko návštev zahraničných tvorcov, ktorí na Slovensku predstavili svoju tvorbu premiérovo – spomenúť treba rakúskeho režiséra Johannesa Gierlingera a jeho kameramana Jana Zischku; tí predstavili svoju celovečernú filmovú esej The Fortune You Seek is in Another Cookie, ktorú do svojho programu zaradilo niekoľko desiatok prestížnych festivalov po celom svete (CPH:DOX 2014 Copenhagen, Docutiff Tirana, Cinema Next, Doku.Arts Film Festival a iné). V decembri 2016 sa v Kine KLAP predstavila maďarská režisérka rumunského pôvodu Petra Szöcs. Jej film The Execution (Poprava) v súťažnom programe uviedli festivaly, ako sú napríklad Cannes či Palm Springs. Petra Szöcs v Kine KLAP predstavila výber zo svojej oceňovanej tvorby a na následnej diskusii porozprávala o pripravovanom celovečernom filme i plánoch do budúcnosti.

X
X